rotfl.pl

Rolling On The Floor Laughing
It is currently 18-09-20 10:51:39

All times are UTC + 1 hour
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
PostPosted: 14-02-04 12:00:51 
Offline
Fuckt.redaktur
User avatar

Joined: 10-02-04 20:09:41
Posts: 117
Location: Warszawa
14 Luty to dzień, w którym przypominamy sobie, że w dobie ciągłej walki o pieniądze musimy znaleźć także czas na uczucie. Jednak dla wielu Polaków tego roczne walentynki stały się koszmarem.

Na ulice wyszli przeciwnicy amerykanizacji naszego społeczeństwa. Przebiegłe staruszki czyhają w zaułkach na przechodzące pary i próbują dorwać je w swoje sidła.

- Kazały nam czytać na głos Pieśń świętojańską o sobótce Kochanowskiego - mówi rozgoryczona Halina z Bydgoszczy.
- Zmusiły nas do czytania historii Kupały - mówią Klara i Sebastian z Warszawy.

Rzecznik Wojewódzkiej Komendy Policji stwierdził, że takie zachowania wywodzą się z pradawnych wierzeń plemion słowiańskich. Rzecznik zalecił, aby ze względów bezpieczeństwa dzień zakochanych spędzić w domu. Poproszeni przez redakcje Fucktu niezależni biegili stwierdzili, że Kupała to najprawdopodobniej pradawne solarne bóstwo Słowian, któremu oddawano cześć w noc przesilenia słonecznego (w noc Kupały). Obrządek ten zwany był także Kupalnocką (głównie na pograniczu polsko-ukraińskim) lub Sobótką (na terenie naszego Kraju). To wyjaśniałoby czemu Halina była zmuszana przez staruszki do czytania twórczości Kochanowskiego.

Jolanta W. - socjolog z Uniwersytertu Warszawskiego mówi - "Noc Kupały czy też Sobótka, od pewngo czasu uważana jest za odpowiednik amerykańskich walentynek. Niestety Sobótka to niemal herezja. Wywodzi się ona z dawnych praktyk magicznych mających zapewnić urodę i urodzaj."

Infłat Zbyszek - redaktor radia "Umęcz duszę swoją" powiedział naszym dociekliwym redaktorom, że Kościół katolicki doprowadził do identyfikacji sobótki z obchodami wigilii św. Jana Chrzciciela, ale nie zdołał aż do XIX w. zatrzeć pogańskiej treści obrzędów. Siostra Anna, którą zastaliśmy w pokoju u księdza Zbyszka, także to potwierdziła.

Policja postanowiła, zwiększyć liczbę patroli w dniu 14 lutego. Lecz czy to wystarczy?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group